Un Çeşitleri

Kastamonu Taş değirmen ve organık ün çeşitleri. Ürünlerimiz taş değirmende üretilmektedir. Karabuğday, siyez, kavılca, arpa, buğday unlarının üretim ve satımı.

Alt kategoriler

 • Kastamonu Taş Değirmen...

  Kaplıca buğdayı olarak bilinen ve Kastamonu’da yetiştirilen siyez  buğdayının geçmişi yaklaşık 12 bin yıl öncesine kadar dayanır. Dünyanın ilk buğdayı olan siyez buğdayının genetiği değiştirilmemiştir. Lifli yapısı ve besleyici özelliklerinden dolayı beyaz un yerine kullanımı tavsiye edilen Siyez Unu, beyaz una göre çok az miktarda gluten içerir.

  Kastamonu’da yetişen Siyez Buğdayından geleneksel yöntemlerle Taş Değirmende üretilmiştir.

  Besin değeri yüksektir.

  Siyez Buğdayı Ata Tohum olup genetiği ve doğallığı değiştirilmemiştir.

  Siyez unlarımız tescilli "Ata" siyez buğdayından Taşdeğirmende elde edilmektedir. Halen İki çeşit siyez unu üretiyoruz.(Ancak özel istek üzere daha ince un üretebiliyoruz)

  1- Tam Siyez Buğdayı Unu (Çok kepekli) Taş değirmenden çıkan un kaba bir elekten geçirilerek elde edilir.

  2- Standart Siyez Buğdayı Unu (Az kepekli) Taş değirmenden çıkan un eleklerden geçirilerek yaklaşık %12-15 kadar kepeği alınarak elde edilir.

 • Kavılca (Garıklı) Unu

  Ata buğdaylarımızdan biride kavılca buğdayıdır. Siyez ile lezzet farkı vardır. 

 • Glütensiz Unlar

  Glüten içermeyen karabuğday çölyak hastalarının kullanımına uygun tahıl cinsidir. Karabuğday unu ile ekmek yapılabilir, lezzet arttırıcı olarak tüm hamur işlerine eklenebilir.

  Greçka  adı ile de bilinen karabuğday son yıllarda bol lifli olması, düşük yağlı ve glütensiz yapısı nedeni ile ülkemizde de popülerlik kazanmaya başlamıştır.

 • Arpa Unu

  Kastamonu ve çevresinden alınan Arpaların Kendi Taş değirmenimizde öğütülmesiyle üretilir. 

 • Siyez Nişastası

  Siyez Buğdayının özünden geleneksel usullerle üretilmiştir.

  Bebek mamaları, kazandibi, Sütlaç, Muhallebi, baklava.. vs tatlıların yapımında kullanılabilir.

  %100 siyez den elde edilmiştir.

 • Mısır Unu

  GDO suz mısırları taş değirmende öğütüp siz müşterilerimize gönderiyoruz. Tadı ile doğallığını ispatlayan mısır unuzumuzdan daima memnun kalacaksınız. 

 • Mormiksli Unlar

  Mormiks: Temelde gıdaların içerisine katılabilecek ve hazırlanan gıdaların Fonksiyonel Gıda olmasını sağlayabilecek, toz formda etken bir bileşendir. Bu bileşenler “antosiyaninler” olarak bilinmekte ve sağlığımıza birçok faydası bulunmaktadır. İçeriğinde mor sebze ve meyvelerden saflaştırılan ve sağlığa faydaları binlerce bilimsel yayına konu olan antosiyaninler (renk pigmentleri) vardır. Mormiks ürünü İstanbul Üniversitesi – Avcılar Kampüsü – Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde yer alan ve ülkemizin Ar-Ge ve endüstriyel üretiminin bir arada olduğu tematik araştırma merkezi olan Sankara Beyin ve Biyoteknoloji Araştırma Merkezi’nde üretilmektedir.

 • Siyez Kepeği

  Siyez Kepeği; Taşdeğirmende öğütme işlemine tabi tutulan Siyez ununun elenmesi ile elde edilen üründür.

Aktif filtreler