• Yeni
search
Siyez Ekşi Maya 200g
₺25,00
Offer ends in:
Vergi dahil

Siyez Unundan üretilmiştir. 

Cam Kavanozda'dır.

Adet

  200 TL. ve üzeri (250 Kg.kadar) UPS ve SÜRAT Kargo Ücretsiz

Sepet Toplam ağırlığı 250 kg geçmesi durumunda 2 ayrı sipariş oluşturulmalıdır.

  Güvenli Ödeme

Yapı Kredi Bankası Sanal Pos

  Hijyenik Paketleme

3 Katmanlı Paket

Siyez Ekşi Maya Nasıl Beslenir?

Besleyip dolaba kaldırdığımız mayamızı 3 gün dolapta tutarız. 3 günün sonunda mayamızı dolaptan çıkarır. Tahmini 2 saat sonra besleyip dolaba kaldırabiliriz. Mayamızı da dolapta besleme yaparken kesin kes nötr ısı yalıtımlı kaplar kullanmamız gerekir. Bu da gıdaya uygun plastik kaplar olabilir. Mayamız yaş aldıkça besleme oranları değişir. Eğer uzun yolculuk yaparken mayamızı yanımızda götüreceksek mayamızı serin bir şekilde besleyip yola çıkmalıyız. Bu da 1 maya 5 su 10 un şeklinde olmalı. Bu mayamızın yolculuk boyunca aç kalmasını önleyecektir. Ama bu yolculuk süresi 18 saat ‘den fazla olur ise yeniden besleme yapmalıyız. Çünkü ekşimaya bakterisi en aktif olduğu sıcaklık 15 ile 22 derecedir. Anamaya yaşadığı bölge, coğrafya ve besleyen kişinin el rahlesi yaklaşımına göre performansı değişir. Siz ne kadar pozitif yaklaşır iseniz mayanızın da size dönüşü öyle olur. Ana maya her zaman taş değirmen buğday veya çavdar unu ile beslenir.

Ön Maya (Levin) Yapımı:

Ön maya ekmek yapmak için yapmamız gereken bir mayadır. Bu maya üretmeden önce ne kadar un kullanacağımızı bilmemiz gerekir. Ön maya kullanma oranı, kış sezonu uçun 1 kg un için 200 gr, yaz sezonu için 150 gr şeklindedir. Bu oranlar yaşadığınız sıcaklık ortamına göre azaltılabilir ama artırılamaz, eğer yaşadığınız ortam nemli ve sıcak bir coğrafya ise 100 gr kadar düşürülebilir, ön maya besleme oranları her zaman için 1 birim maya 2 birim su 2 birim un şeklindedir. Ön mayamızı ana mayamızdan besledikten sonra artan mayadan yaparız.

Ön mayayı şu şekilde yapılır. Örnek verecek olursak 100 gr ana mayamız var. Besledikten sonra elimizde 80 gr ana maya kaldı. Tamamını besler isek; bir kaba 160 gr su konur 80 gr ana maya ilave edilir ve karıştırılır, mayamızın suda çözülmesi sağlanır.Sonra 160 gr un ilave ederiz ve 400 gr bir hamur elde ederiz. Bu bize 2 kg unu mayalamamıza yeter.

Yazın ise 2.750 kg un için kullanabiliriz. Bu hamur 15-18 derece sıcaklıkta 3 ila 4 saat zaman diliminde, ön maya oluşmuş olur eğer mayamız da daha fazla performans istiyor isek aynı oranlarda 2 bir besleme yapabilir, mayamızı çoğaltabiliriz. Bu oluşan mayamızı ekmek hamurunda kullana biliriz. Ön mayamızı beslerken hangi unu kullanıyorsak o un ile besleyebiliriz, beyaz tam buğday, çavdar ile beslersek ekşilik oranı fazla olur, beyaz un ile beslersek ekşilik oranı az olur.

SEKŞMAY-0210
45 Öğeler