• Yeni
search
Pilavlık Siyez Bulguru 1 Kg
₺26,00
Offer ends in:
Vergi dahil

Geleneksel Usullerle üretilmiş Kastamonu Siyez Bulgurudur. 

Taşdeğirmenlerde kırma işlemi yapılır. 

Nadiren taş çıkabilir, yıkanarak ayıklanması tavsiye edilir.

Adet

  200 TL. ve üzeri (250 Kg.kadar) UPS ve SÜRAT Kargo Ücretsiz

Sepet Toplam ağırlığı 250 kg geçmesi durumunda 2 ayrı sipariş oluşturulmalıdır.

  Güvenli Ödeme

Yapı Kredi Bankası Sanal Pos

  Hijyenik Paketleme

3 Katmanlı Paket

COĞRAFİ ALAN İŞARETLİ KASTAMONU SİYEZ BULGURU

KASTAMONU SİYEZ BULGURU kendine özgü geleneksel üretim tekniği ile kavuzlu doğal siyezden yapılır. Türk Marka ve Patent Kurumu Kastamonu Siyez Bulgurunun nasıl yapılacağını kendi Bülteninde ilan etmiştir.

Şirketimizde Müstahsilden gelen siyez içindeki küçük ve büyük ot tohumları, taş, buğday, çavdar  gibi yabancı maddelerinden ayrıştırılarak çuvallı olarak Bulgur üretimi için hazırlanır. “Kastamonu siyez bulguru” özelliklerinde iki yöntemle bulgur yaptırılır.

1. YÖNTEM MODERN YÖNTEM

Siyez tesisinde  Türk Patent ve Marka Kurumunun Coğrafi Alan İşaretli Ürünlere ait bültende açıklanan  üretim yöntemine göre bulgur yapılır. 

Bulgur şu üretim aşamalarından geçer:

1-Ayrıştırma-temizleme

2-Pişirme

3-Kurutma

4-Kabuk soyma

5-Ayrıştırma Sortexden geçirme

6-Bulgur değirmeninde bulgur yapma

7-Eleme

8-Yan ürünleri elde etme (ayrıştırma)

9-Sevkiyat veTeslim alma ( 50 kg.lık çufallarda )

Açıklama: Kastamonu siyez bulguru üretiminde siyez buğdayının kavuzlu bir buğday türü olması nedeniyle yabancı maddelerinden ayrılan siyez buğdayı soğuk suya kavuzu ile birlikte dökülerek buharlı kalanlarda kaynatma işlemi yapılır. Bu işlem yapışık olan kavuzun ileriki aşamalarda taneden ayrılmasını kolaylaştırır.  

Bölünen kısımda hafif bir beyazlık kalmış ise kaynatma işlemine son verilir kırılan buğdayda kalan bir miktar beyazlık, buğday kazandan alındıktan sonra buğdayın kendi sıcaklığı ile kaybolur. Modern üretimde bu işlem basamağında ısıtma amacıyla buhar kullanılır. 

Pişen buğdayın kazandan un çuvallarına veya küçük sepetlere(çitlere9boşaltılırken sıcak kavuzlu buğdayın üzerine paslı sarı suyu akıtmak için buğdayın boşaltılması süresince soğuk su dökülür. Boşaltma işlemi tamamen bittikten sonra buğdayın sıcaklığı buğdayın orta kısmına el sokulup kontrol edilerek soğuk su dökme işlemi sonlandırılır veya uygun sıcaklığa gelinceye kadar su dökmeye devam edilir. Bu aşama siye buğdayı kavuzuyla işlendiğinden dolayı modern üretimde de uygulanmaktadır. 

Kurutma işlemi, uygun sıcaklığa getirilmiş olan buğdayın 5-10 m uzunluğunda çift cidarlı içine 100 C’da kuru sıcak hava verilen tambur kurutma silindirinde buğdayın kavuzlu şekilde 2-3 saatte kurutulması ile gerçekleştirilir. 

Kastamonu siyez bulguru üretiminde öğütme prosesi de kendine özgü özellikler taşır. Değirmende ilk aşama olan eleme esnasında en üst eleğin üzerinde kalan siyeze halk arasında kızıl iri denir. Kızıl iri denilen ve %90 civarında kavuzsuz olan bu yarı mamul ürün ikinci bir defa değirmene verilir. Eleme aşamasından sonra işlem tekrar edilir. Eleme sonucunda kızıl iri haricinde pilavlık (sinek kanadı), çorbalık ve kısırlık/köftelik(pıs) olarak tabir edilen üç farklı kalınlıkta bulgur elde edilir.

2. YÖNTEM GELENEKSEL YÖNTEM 

Devrekani Dev.A markalı Kastamonu SİYEZ  BULGURU Kastamonu’da Koray Bulgur Üretim Tesisinde geleneksel yöntemlere ve Patent ve Marka Kurumunun Coğrafi Alan İşaretli Ürünlere ait bültendeki açıklamalara göre yapılır.

Üretim aşamaları;

1-Ayrıştırma-temizleme

2-Pişirme

3-Kurutma

4-Kabuk soyma

5-Bulgur değirmeninde bulgur yapma

6-Eleme

7-Yan ürünleri  elde etme (ayrıştırma)

8-Sevkiyat ve Teslim alma ( 50 kg.lık çufallarda )

Açıklama: Kastamonu Siyez Bulguru üretiminde Siyez buğdayının kavuzlu bir buğday türü olması nedeniyle yabancı maddelerinden ayrılan Siye Buğdayı soğuk suya kavuzu ile birlikte dökülerek kazanlarda kaynatma işlemi yapılır. Bu işlem yapışık olan kavuzun ileriki aşamalarda taneden ayrılmasını kolaylaştırır.

Ürünün pişip pişmediğini anlamak için kavuzlu bir buğday alınır. Kavuzları el ile ayrıldıktan sonra buğday el ile ortadan ikiye bölünür. Bölünen kısımda hafif bir beyazlık kalmış ise kaynatma işlemine son verilir. Kırılan buğdayda kalan bir miktar beyazlık bugday kazandan alındıktan sonra buğdayın kendi sıcaklığı ile kaybolur.

Pişen buğdayın kazandan un çuvallarına veya küçük sepetlere (çitlere)boşaltılırken sıcak kavuzlu buğdayın üzerine halk arasında ‘paslı sarı su’ denilen suyu akıtmak için buğdayın boşaltılması süresince soğuk su dökülmesidir. Boşaltma işlemi tamamen bittikten sonra buğdayın sıcaklığı buğdayın orta kısmına el sokulup kontrol edilerek soğuk su dökme işlemi sonlandırılır veya uygun sıcaklığa gelinceye kadar su dökmeye devam edilir. 

Uygun sıcaklığa getirilmiş olan buğdayın branda veya bez örtülerin üzerine yaklaşık 1 cm kalınlığında serilerek ve güneşte kurutularak başlangıçtaki koyu amber renginin kazandırılması diğer bir ayırt edici proses özelliğidir. Kurutma işlemi güneş altında 6 ile 9 saat süresince gerçekleşir. 

Kastamonu siyez bulguru üretiminde öğütme prosesi  de kendine özgü özellikler taşır. Değirmende ilk aşama olan eleme esnasında en üst eleğin üzerinde kalan siyeze halk arasında kızıl iri denir. Kızıl iri denilen ve %90 civarında kavuzsuz olan bu yarı mamul ürün ikinci bir defa değirmene verilir. Eleme aşamasından sonra işlem tekrar edilir. Eleme sonucunda kızıl iri haricinde pilavlık (sinek kanadı), çorbalık ve kısırlık/köftelik (pıs) olarak tabir edilen üç farklı kalınlıkta bulgur elde edilir. 

DEVREKANİ DEV.  A Marka KASTAMONU SİYEZ  BULGURU  (Pilavlık)

Kastamonu’da yetişen SİYEZ BUĞDAYINDAN Geleneksel Bulgur 

Üretim Yöntemine uygun olarak Bulgur fabrikasında üretilmiştir.

(Siyez Buğdayının özellikleri hakkaında SİYEZ BUĞDAYI bölümündeki açıklamalara bakınız.)

 “BULGUR AŞI TEMEL TAŞI” Atasözü

DEVREKANİ DEV A   SİYEZ BULGURU;

Türk Patent Kurumunun Coğrafi Alan İşaretli  Kastamonu Siyez Bulguru  hakkında Tespit ettiği üretim metodlarından  geleneksel yöntemle üretilip DEVREKANİ DEVA GIDA SAN ve TİC. LTD.ŞTİ.  paketleme tesisinde paketlenmiştir. 

SPBULG-001
236 Öğeler