• -13%
  • Yeni
search
Kavılca (Garıklı) Buğdayı (Kabuklu) 5 Kg.
₺38,75
₺33,71 13% kazanın
Offer ends in:
Vergi dahil

Doğal Kavılca (Garıklı) Buğdayı 

Selektörden geçirilerek taş ve topraktan ayrıştırılmıştır.

Tohum olarak kullanılmaya ve çimlendirmeye uygundur.

Adet

  150 TL. ve üzeri (100 Kg.kadar) UPS ve SÜRAT Kargo Ücretsiz

(Sepet Toplam ağırlığı 100 kg ve üzerine standart kargo ücreti yansıtılır)

  Güvenli Ödeme

Yapı Kredi Bankası Sanal Pos

  Hijyenik Paketleme

3 Katmanlı Paket

Siyez nedir?

Siyez; Hububatlardan buğdayın atası ve en doğal olanıdır. 

Triticum boeoticum türünden yabani buğday türünün kültüre alınmış formudur. Triticum dicoccum buğdayı ile birlikte erken dönemde kültüre alınan buğdayın genetik yapısı bazı kaynaklara göre 12 bin yıl, bazı kaynaklara göre ise 10 bin bin yıl boyunca hiç bozulmamıştır.

              10 bin yılda pek çok şey değiştiği ama siyezin genetik yapısının değişmemesinin nedeni tek başakçıklı ve sık bir kavuz yapısı olmasıdır.Bu sık kavuz yapısı hastalıklara ve zararlılara karşı bir dayanıklılık geliştirmiştir. (Siyezin Nuh (A.S)ın gemisinde bulunan tohumlardan olduğu ileri sürülmektedir.

Siyezin uzun yıllardır Fransa, Orta Balkanlar, Fars ve Türkiyede ekiminin yapıldığı bilinmektedir. Türkiyede de çok yoğun ekim imkanı bulduğu ve daha lezzetli yetiştiği yer Kastamonu’dur. Kastamonuda da en çok ekili olduğu alan Devrekani’dir. Ayrıca, Seydiler, Ağlı, İhsangazi ilçelerinde ekilir. 

Türk Marka ve Patent Kurumu tarafında SİYEZ BUĞDAYI, SİYEZ BULGURU VE SİYEZ UNU  için ÇOĞRAFİ ALAN İŞARETİ kullanma hak ve yetkisi verilmiştir. (şirketimiz Devrekani Deva Gıda Ltd.Şti.nin DEVREKANİ DEV. A Markalı siyez ürünleri Coğrafi Alan İşareti kullanma hakkına sahiptir.)

Kastamonu Üniversitesi Kastamonu Meslek Yüksekokulu Makine ve Metal Teknolojileri Bölüm Başkanı Doç. Dr. Güran Ünal, siyez buğdayının doğal ortamında ilaçsız, gübresiz büyüyebilen tek tahıl türü olduğunu belirterek, "…Bilimsel çalışmalarda glisemik indeksinin (karbonhidratların kandaki glukoz düzeylerine olan etkisini ölçme sistemi) çok düşük, protein, lif değerlerinin ise yüksek olduğunu belirtmiştir. Siyez bol miktarda antioksidan  içerir, Antioksidanın yaşlanmayı ve kanseri engellemesinden bahseden oldukça fazla yabancı yayınlar vardır…" tespitinde bulunmuştur.

              SİYEZ;  Genetik yapısının değişmemiş olması, antik tür olması, besin değerlerinin zenginliği vb. özelliklerinden dolayı Slow Food Biyoçeşitlilik Vakfı tarafından PROSEDİO seçilmiştir.

KAVKAB-005
110 Öğeler