Siyez Buğdayı (Kabuklu) 10 Kg.
search
  • Siyez Buğdayı (Kabuklu) 10 Kg.
  • Siyez Buğdayı (Kabuklu) 10 Kg.

Siyez Buğdayı (Kabuklu) 10 Kg.

320,00 TL
Vergi dahil

Doğal Siyez Buğdayı 

Selektörden geçirilerek taş ve topraktan ayrıştırılmıştır.

Tohum olarak kullanılmaya ve çimlendirmeye uygundur.

Adet

  Güvenli Ödeme

Kredi Kartı ve Havale İle Ödeme

  Ücretsiz Kargo

600 TL ve Üzeri Ücretsiz Kargo

  Kastamonu'dan Evinize

Devrekani İlçesinde Üretip Gönderiyoruz.

Siyez nedir?

Siyez; Hububatlardan buğdayın atası ve en doğal olanıdır. 

Triticum boeoticum türünden yabani buğday türünün kültüre alınmış formudur. Triticum dicoccum buğdayı ile birlikte erken dönemde kültüre alınan buğdayın genetik yapısı bazı kaynaklara göre 12 bin yıl, bazı kaynaklara göre ise 10 bin bin yıl boyunca hiç bozulmamıştır.10 bin yılda pek çok şey değiştiği ama siyezin genetik yapısının değişmemesinin nedeni tek başakçıklı ve sık bir kavuz yapısı olmasıdır.Bu sık kavuz yapısı hastalıklara ve zararlılara karşı bir dayanıklılık geliştirmiştir. (Siyezin Nuh (A.S)ın gemisinde bulunan tohumlardan olduğu ileri sürülmektedir. Siyezin uzun yıllardır Fransa, Orta Balkanlar, Fars ve Türkiyede ekiminin yapıldığı bilinmektedir. Türkiyede de çok yoğun ekim imkanı bulduğu ve daha lezzetli yetiştiği yer Kastamonu’dur. Kastamonuda da en çok ekili olduğu alan Devrekani’dir. Ayrıca, Seydiler, Ağlı, İhsangazi ilçelerinde ekilir. Türk Marka ve Patent Kurumu tarafında SİYEZ BUĞDAYI, SİYEZ BULGURU VE SİYEZ UNU  için ÇOĞRAFİ ALAN İŞARETİ kullanma hak ve yetkisi verilmiştir. (şirketimiz Devrekani Deva Gıda Ltd.Şti.nin DEVREKANİ DEV. A Markalı siyez ürünleri Coğrafi Alan İşareti kullanma hakkına sahiptir.)

Kastamonu Üniversitesi Kastamonu Meslek Yüksekokulu Makine ve Metal Teknolojileri Bölüm Başkanı Doç. Dr. Güran Ünal, siyez buğdayının doğal ortamında ilaçsız, gübresiz büyüyebilen tek tahıl türü olduğunu belirterek, "…Bilimsel çalışmalarda glisemik indeksinin (karbonhidratların kandaki glukoz düzeylerine olan etkisini ölçme sistemi) çok düşük, protein, lif değerlerinin ise yüksek olduğunu belirtmiştir. Siyez bol miktarda antioksidan  içerir, Antioksidanın yaşlanmayı ve kanseri engellemesinden bahseden oldukça fazla yabancı yayınlar vardır…" tespitinde bulunmuştur.

SİYEZ;  Genetik yapısının değişmemiş olması, antik tür olması, besin değerlerinin zenginliği vb. özelliklerinden dolayı Slow Food Biyoçeşitlilik Vakfı tarafından PROSEDİO seçilmiştir.

SİYEZ BUĞDAYININ FAYDALARI

Besin değeri yüksek, özellikle A-B-E vitaminleri yönünden zengin, gulteni düşük, protein değeri yüksektir.  İyi bir diyet besini olan siyezin karbonhidrat değeri düşüktür. Lif bakımından oldukça zengin bir gıda olan siyez bu yapısından dolayı sindirimi kolaylaştırır ve bağırsakları temizleyici özelliği bulunmaktadır.

Kan şekerini daha stabil tutar, kolesterolü düşürmeye yardımcı olur, kolon kanserine karşı koruyucu etkisi vardır.

Pirinç yerine daha sağlıklı bir seçim olabilir

Anne sütünü artırır, radyasyona karşı dayanıklı olarak bilinir

Kabızlık şikayeti olanlar siyezi yüksek lif ve posa içermesi nedeni ile tercih edebilirler

Siyezden yapılan “Siyez Unu” günümüzde bir çok unlu gıda mamülleri ile karşımıza çıkmakta, aynı zamanda bulgur olarak da tüketilmektedir.

8682655055479
70 Öğeler